• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

Halloweenske vyrezávanie tekvíc

Vedeli ste, že Halloween nepochádza z USA?

Prečo sú symbolom Halloweenu práve vyrezané tekvice a strašidelné masky?

Ako vyrezať halloweensku tekvicu?

Halloween

V nabitom pracovnom kalendári na nás pomaly začína vykúkať koniec októbra, čo predznamenáva sviatočné obdobie Všetkých svätých. Obdobie dušičiek prežívame na Slovensku prevažne v pokojnom duchu, v kruhu najbližších a spomíname na zosnulých. Ale na jesenné sviatky sa možno pozerať aj ako na príležitosť zabaviť sa a zároveň viesť svoje deti k tomu, aby si rozvíjali fantáziu a zručnosť. Reč je o čoraz populárnejšom vyrezávaní tekvíc. Vyrezať krásnu halloweensku tekvicu nemusí byť nič náročné, stačí mať po ruke tie správne nože na carving (alebo známe ako carvingové nože, či thajské nože, z anglického carving - vyrezávanie, rezbárstvo).

Čo je vlastne HALLOWEEN?

Halloween, po slovensky Predvečer sviatku všetkých svätých, mnohí považujú za americký výmysel. Ide však o čisto európsky sviatok, ktorý sa postupným osídľovaním amerického kontinentu Európanmi udomácnil a výrazne skomercionalizoval. Každoročne si ho osvojuje čoraz viac krajín, často bez toho, aby čo i len tušili o pohanskom pôvode jeho symbolov. Väčšina halloweenskych zvyklostí má totiž spoločné prvky s nadprirodzenými bytosťami zo sveta duchov, ba až okultnými silami.

Chytľavé slovko Halloween pochádza z anglického výrazu "All Hallows Evening", čo doslovne znamená predvečer všetkých svätých. Dnes ho poznáme ako populárny sviatok spojený s rozličnými strašidlami a nápaditými kostýmami. Ľudia si tematicky zdobia svoje obydlia, deti v kostýmoch nadšene navštevujú susedov a pýtajú sladkosti. Dospelí zase večer organizujú bujaré oslavy v strašidelných maskách. Najmä táto večierková časť halloweenskych tradícii sa čoraz viac udomácňuje aj u nás na Slovensku. Pútače na rozličné Halloween Party vídať na prelome októbra s novembrom na každom rohu. Pohanské korene Halloweenu však siahajú až k starému keltskému národu.

Halloween

Magická história Halloweenu

Ako a kde to celé jesenné čaro vzniklo? V noci z 31. októbra na 1. novembra sa starodávni Kelti lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Prezliekli sa za strašidelné bytosti a pomaľovali sa hrozivými symbolmi vo viere, že sa zapáčia zlým duchom. Tí ich potom v tomto prestrojení mali nechať na pokoji. 

Okolo roku 835, s príchodom vlády katolíckej cirkvi, chcel pápež Gregor IV. zamedziť sláveniupohanských sviatkov. Z keltského Samhainu sa tak stal "Sviatok všetkých svätých" a nasledujúci deň bol vyhlásený za "Deň všetkých duší". U nás ho ľudovo poznáme ako Dušičky. Svetoznámy názov Halloween zaviedla protestantská cirkev v 16. storočí.

Halloween

Prečo tekvica?

Najcharakteristickejším halloweenskym symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre. Zvnútra ju osvetľuje sviečka alebo kahanec, slúžiaci ako lampáš. S jej vznikom sa spája zaujímavá povesť. 

Podľa írskej legendy bol Jack O´Lantern lenivý, ale prešibaný sedliak, ktorý prekabátil samotného Lucifera. Nakoniec ho prepustil za sľub, že jeho duša sa nikdy nedostane do pekla. O nejaký čas hriešnik Jack zomrel. Do neba ho však nepustili a do pekla ho podľa dohody neprijal diabol. Jack vyplakával, že bez svetla netuší, kam sa má pohnúť a vtedy mu Lucifer podal žeravý uhlík z pekelného popola, ktorý nikdy nezhasne. Jack vydlabal repu (kiež by mal vtedy po ruke nože na carving :) ), dal do nej uhlík a vydal sa na nekonečné túlanie svetom. 

Iný zdroj hovorí, že írsky národ vyrezával do repy hrozivé tváre pripomínajúce lebky zosnulých a sviečka, ktorú vkladali dovnútra, mala blúdiace duše mŕtvych odohnať. Neskôr repu nahradila veľkolepejšie vyzerajúca tekvica.

Poďme sa ale detailnejšie pozrieť na samotné vyrezávanie tekvice. Naučíme vás, ako na to! Nie je to nič zložité a zabaví sa pritom celá rodina.

Halloween

Ako správne vyrezať tekvicu

Na vyrezávanie tekvice potrebujeme: tekvicu veľkoplodú (ideálna na carving), 2 kvalitné ostré carvingové nože (jeden s krátkou a druhý s dlhšou čepeľou), fixku, 2 misky (na semienka a dužinu), vlhký obrúsok, lyžicu, sviečku.

  • na umytú tekvicu si fixkou nakreslíme tvár (strašidelnú, bojazlivú, veselú, podľa ľubovôle)
  • na vrch tekvice nakreslíme vlasy, napr. v tvare trojuholníkov. Nasledujúci otvor ale musí byť dosť veľký na vybratie dužiny
  • podľa nákresu opatrne vyrežeme carvingovým nožom vrch tekvice, ktorý musí ostať v jednom kuse, neskôr poslúži ako čiapočka
  • z tekvice vyberieme všetky semienka, ktoré môžeme surové alebo upražené zjesť
  • vyrežeme oči, nos a úsmev
  • zvyšky fixky odstránime vlhkým obrúskom
  • lyžicou vydlabeme dužinu, ktorú nevyhadzujeme, veď existuje veľa chutných receptov na jej použitie
  • umiestnime do nej svetlo (normálna/čajová sviečka, vrecková baterka, ...)
  • prikryjeme čiapočkou

A vaša originálna halloweenska tekvica je hotová.

Halloween

Na vyrezávanie tekvice je ideálne použiť profesionálne carvingové nože, pôjde vám to s nimi jedna radosť. Kvalitný thajský nôž nájdete aj v našej ponuke tu. Odporúčame vám tento nôž.

Pre carvingových nadšencov ponúkame aj rôzne sady.

Z našej bohatej ponuky carvingových nožov si stačí len vybrať a o zábavu s tou pravou halloweenskou atmosférou máte postarané. Len smelo do toho! 

A ešte naše inšpirácie na halloweensku tekvicu pre začiatočníkov a aj profíkov na konci článku.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved

Autor: profikuchar.sk

Obrázky zdroj: istockphoto.com a Luděk Procházka

Halloween
HalloweenHalloween
HalloweenHalloweenHalloween

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi známymi. Radi vyrezávate tekvicu? Podeľte sa s nami s vašimi skúsenosťami v komentári pod článkom.

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info