Ako vyťažiť bylinkové záhradky na maximum
S jarou sa prebúdzajú naše záhradky k životu a ponúkajú nám bohatú úrodu čerstvého ovocia, zeleniny a byliniek. Je to čas, kedy sa môžeme pustiť do pestovania rôznych plodín, ktoré nám nielenže doprajú jedinečný kulinársky zážitok, ale aj posilnia naše zdravie a potešia naše chuťové poháriky.
Preto nám pár tipov poskytol náš uznávaný šéfkuchár Peter Varga spolu so skvelou šéfkuchárkou Denisou Stefanovou.
|
|
Obsah:
- Ligurček
- Oregano
- Čučoriedky
- Jarná cibuľka
- Ako si pripraviť olej z medvedieho cesnaku ?
Ligurček tzv. " zdravé domáce maggi " korenie
Ligurček sa veľmi ľahko pestuje a sú z neho použiteľné všetky časti rastliny. Listy sa väčšinou pridávajú do šalátov, stonky môžu nahradiť zeler a koreň sa na konci sezóny vykopáva a používa sa ako zelenina. Samotná kvetina sa najčastejšie využíva na éterické oleje.
Ako môžeš ligurček využiť vo svojom kulináriu ?
Ligurček často dopĺňa ostatné bylinky a zeleninu v hovädzom alebo kuracom vývare a omáčkach ( namiesto klasickej vegety). Mierne horká chuť pripomínajúca zeler sa hodí tiež k mäsu, cestovinám, zemiakom alebo šalátom. Pri varení odporúčame dochucovať po menších dávkach, aby si to kvôli jeho výraznej chuti neprehnal – stačí naozaj malé množstvo.
Ako je ligurček zdraviu prospešný ?
Znižuje kyselinu močovú, zlepšuje trávenie a podporuje chuť do jedla, pomáha pri prostate, či zápale močových ciest. Jeho najvýraznejšie účinky sú spájané s celým močovým ústrojenstvom.
Oregano
Patrí medzí kulinársku vychytávku v každej kuchyni. Jeho silná chuť a aróma robia z neho nenahraditeľnú ingredienciu mnohých jedál. Vieš ako vplýva táto bylinka na naše zdravie ? Má protizápalové účinky a môže pomôcť pri tráviacich problémoch. Taktiež obsahuje veľké množstvo antioxidantov, čo pomáha chrániť naše bunky pred poškodením.
Ako môžeš oregano využiť vo svojom kulináriu ?
Oregano je neodmysliteľnou súčasťou akýchkoľvek talianskych omáčok, pizze, či cestovín. Taktiež pridáva výnimočne kulinársku chuť do polievok, marinád a pečiva.
Čučoriedky
Pri tejto kulinárskej dobrote by sme ti odporučili mať vždy vysadené aspoň dva rôzne druhy, ktoré kvitnú v rovnakom čase, ideálnym obdobím je pre nich jar alebo jeseň. Sú nenáročné na sadenie a vyžadujú si len polotieň. Perfektne pomáhajú pri hnačke a chránia pred stresom. Majú veľa vitamínu C a betakaroténu, takže sú skvelou prevenciou pred infekciami. Taktiež veľmi dobre vplývajú na pružnosť ciev v očiach a mozgu.
Ako môžeš čučoriedky využiť vo svojom kulináriu ?
Počul si už o čaji z listov čučoriedok ? Má dobre účinky pre znižovanie hladiny cukru v krvi. Ako už určite vieš, samotné čučoriedky môžeš použiť do čohokoľvek, od koláčov po smoothie, či len tak si ich samostatne vychutnať :-)
Jarná cibuľka
Prvým znakom jari sú jej výhonky. Pestovať ju môžeš začať v marci/apríli. Je veľmi bohatá na železo a vitamíny A,B,C. Určite pri nej oceníš jej blahodarný účinok na pokožku, bojuje proti baktériám v tele, znižuje cholesterol a podporuje trávenie.
Ako môžeš jarnú cibuľku využiť vo svojom kulináriu ?
- Hodí sa do šalátov alebo napríklad na chlebík ( aj krájanie chleba si vieš vychutnať s dobrým nožom! Klikne SEM )
- Jemne nasekanú zelenú časť môžeš použiť aj namiesto pažítky ( vieš s ktorým nožom ju nasekať ? Klikni SEM )
- Vďaka jej vôni a jemne pikantnej chuti ju oceníš v nátierkach
- Cibuľka vynikne aj pri tepelnej úprave. Jemne alebo hrubo nasekanú ju zalej vriacim vývarom aby si ju sparil a aby zostala chrumkavá
- Výborne doplní pečeného lososa alebo inú rybu, stačí ju pozdĺžne prekrojiť a pokvapkať olivovým olejom a pridať do pekáča.
- Úžasne sa hodí do mäsovej zmesi alebo do náplne mäsových rolád či plnky
Na záver sme si pre teba pripravili skvelý a rýchly recept na kulinársku pochúťku v podobe oleja z medvedieho cesnaku. V našich predošlých článkoch sa mu podrobnejšie venujeme a preto ak sa chceš o ňom dozvedieť viac, klikni SEM.
Na olej z medvedieho cesnaku budeš potrebovať:
- 1 hŕstku čerstvého medvedieho cesnaku
- 1 šálku olivového oleja - extra panenského
Ako na prípravu oleja z medvedieho cesnaku ?
- Starostlivo umy medvedí cesnak pod studenou vodou a osuš ho papierovou utierkou. Odstráň korene a prípadné poškodené časti.
- Nakrájaj, alebo nasekaj medvedí cesnak na jemné kúsky pomocou noža.
- Priprav si sklenenú nádobu s uzáverom (napríklad pohár s viečkom, nájdeš TU). Dôkladne ju opláchni vriacou vodou alebo ju sterilizujte v rúre.
- Do pripravenej sterilizovanej nádoby vlož nakrájaný medvedí cesnak ( s týmto nožom ti krájanie pôjde doslova samo ), zalej ho olivovým olejom kým nebude úplne pokrytý a následne nádobu uzavri.
- Umiestni ju na tmavé a suché miesto pri izbovej teplote. Nechaj nádobu odležať aspoň 1-2 týždne, aby sa chute medvedieho cesnaku premiešali s olejom.
- Po uplynutí času preceď olej pomocou jemného sitka alebo gázy do čistej nádoby. Následne ho uchovávaj ho v chladničke v dobre uzavretej nádobe.