• overené zákazníkmi
 • nakupujbezpecne.sk

Juraj Kopčík: Sumec na špargli s arašidovým pyré

Juraj Kopčík pripravil skvelé ľahké jedlo, ktoré si zamilujete. Sumček a špargľa sú úžasné suroviny, ktoré v kombinácii s cviklou a arašidmi vytvoria nezabudnuteľný zážitok z jedla.

Na prípravu sumčeka na špargli s arašidovým pyré budeme potrebovať:

 • 500 g sumček africký očistený
 • 500 g zelená špargľa
 • 150 g cvikla
 • 200 g slané arašidy
 • 50 g petržlenová vňať
 • 80 g slnečnicový olej
 • 40 g cukor
 • 30 g soľ
 • 25 g ocot
 • 50 g maslo
 • 1 ks citrón

Postup:

Rybu nakrájame na filety, umyjeme a osušíme. Pripravíme si zmes zo soli a cukru 1:1. Každý kus potrieme zmesou z oboch strán a necháme 20 minút odležať. Potom rybu od zmesi opäť umyjeme a vysušíme papierovou utierkou. Sumca sprudka opečieme na masle najprv kožou dole a potom chvíľu z opačnej strany.

Zelená špargľa je veľmi jednoduchá na prípravu. Očistíme špičku od spodných lístkov a odrežeme spodnú drevnatú časť (cca 2 - 3 cm). Očistenú špargľu na minútu obvaríme a následne zachladíme vo vode a osušíme. Pár kusov prekrojíme pozdĺžne. Zvyšok použijeme na prípravu pyré (aj odpad okrem spodnej časti).

Pripravíme si pyré. Arašidy varíme cca 20 minút, na jednu mieru arašidov použijeme dvojité množstvo vody, dáme bokom. Zblanšírujeme petržlenovú vňať a pridáme do hrnca s arašidami spolu so zvyškom špargle (200 g). Prilejeme 50 ml oleja a ponorným mixérom rozmixujeme na kašu. Dochutíme soľou a ak je potrebné, dolejeme vodu.

Cviklu si pripravíme na kyslo a tak, aby ostala jemne chrumkavá. Cviklu očistíme a na mandolíne nastrúhame na tenké plátky. Aby sme mohli z cvikle vyrobiť na tanieri ružičky, spravíme jeden rez na každom krúžku cvikle od stredu po kraj. Do 250 ml vody pridáme cukor, ocot a soľ a privedieme k varu. Cviklu povaríme cca 15 minút a po vychladnutí stočíme do ružičky.

Na tanieri podávame arašidové pyré, ružičky z cvikle, pokrájanú špargľu a pripraveného sumčeka. Zalejeme dresingom z citrónu, oleja, cukru a soli (vymiešame najlepšie vo flaške). 

Dobrú chuť!

Recept pripravil Juraj Kopčík.

Juraj Kopčík je večne usmiaty, pozitívne naladený mladý muž z Prešova. Tu aj začala jeho kuchárska kariéra na Hotelovej akadémii, kedy získal možnosť vycestovať na stáže organizované AEHT - Asociáciou európskych hotelových škôl. Zúčastnil sa viacerých kuchárskych súťaží, čo považuje za najlepšiu skúsenosť pre mladého kuchára. V kuchárčine sa našiel a považuje ju za smer, v ktorom sa chce stále rozvíjať. Ako sám hovorí, tráviť čas v kuchyni je super, samé jedlo okolo :)

V rámci voľného času počas štúdia v Prešove sa priúčal v rôznych reštauráciách - Steakhouse, Hotel Kempinski, Bidvest gastro štúdio Prešov, ... Skúsenosti nabral aj v zahraničí, a to v Londýne, kde pracoval pre reštauráciu The Five Fields. V súčasnosti pracuje pre pan ázijské bistro v centre Bratislavy Soho. Venuje sa aj študentom a veľmi ho to baví, pretože sa vždy vzájomne obohatia o poznatky, nápady, postrehy. Vo voľnom čase si rád zašportuje, či trávi čas s priateľmi a rodinou. Jeho kuchárskym vzorom je Taylor Bonnyman. Práca v gastro oblasti je pre neho to správne. Myslí si, že remeslo má zlaté dno, preto sa chce aj naďalej učiť a získavať skúsenosti.

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved.

Foto: archív J.K.

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info