• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

Juraj Kopčík: Nátierka z hovädzieho špiku

Z hovädzieho špiku je bezpochyby možné pripraviť chutný hovädzí vývar. Ale skúste si pripraviť aj túto skvelú nátierku na kváskový chlebík. Skvelý tip na zaujímavé predjedlo, starter alebo na pohostenie návštevy namiesto bežných chlebíčkov. Využitie je rôzne, záleží na vás :)

Na prípravu nátierky z hovädzieho špiku potrebujeme:

  • 3 špikové kosti - váha vnútra 185 g po tepelnej úprave
  • 120 g šalotka
  • 50 g citrónová šťava 
  • hrsť na jemno nasekanej petržlenovej vňate 
  • soľ, korenie 4 farieb

Postup: 

Pripravíme si 6 % nálev zo soli a vody (t.z. v 1 l studenej vody vymiešame 60 g soli). Vložíme doň špikové kosti na 4 hodiny (nevaríme, necháme odležať v chladničke). Voda sa sfarbí do červena, čo znamená, že soľ pôsobí na krv obsiahnutú v špiku a takto sa jej dá efektívne zbaviť. Tento proces zopakujeme znova s novým nálevom, kým voda nie je čistá. To znamená, že kosti opäť vložíme do nového nálevu na ďalšie 4 hodiny. Väčšinou tento proces opakujeme len 2x a voda by už mala byť čistá. Následne kosti z vody vyberieme a osušíme. Položíme ich do zapekacej misky, poriadne okoreníme a vložíme do predhriatej rúry na 190 °C na 20 minút. 

Šalotku a petržlenú vňať nakrájame na jemno, vložíme do misky a zmiešame s citrónovou šťavou. Vyberieme horúci špik a lyžicou vyškrabeme vnútro od kosti. Zmiešame v miske s ostatnými surovinami a dochutíme podľa chuti. Viac šťavy z citróna dodá fajnú kyslú chuť. 

TIP NA SERVÍROVANIE: Nátierka sa dá podávať aj priamo z kosti, pretože kosť udrží nátierku teplú. Jednoduchšie sa potom natiera na chlieb. V tomto prípade hotovú nátierku umiestnime naspäť do kosti. Klasický spôsob je nátierku natrieť na kváskový chlieb alebo podávať bokom a hostia si nátierku natierajú sami.

Dobrú chuť!

Juraj Kopčík je večne usmiaty, pozitívne naladený mladý muž z Prešova. Tu aj začala jeho kuchárska kariéra na Hotelovej akadémii, kedy získal možnosť vycestovať na stáže organizované AEHT - Asociáciou európskych hotelových škôl. Zúčastnil sa viacerých kuchárskych súťaží, čo považuje za najlepšiu skúsenosť pre mladého kuchára. V kuchárčine sa našiel a považuje ju za smer, v ktorom sa chce stále rozvíjať. Ako sám hovorí, tráviť čas v kuchyni je super, samé jedlo okolo :)

V rámci voľného času počas štúdia v Prešove sa priúčal v rôznych reštauráciách - Steakhouse, Hotel Kempinski, Bidvest gastro štúdio Prešov, ... Skúsenosti nabral aj v zahraničí, a to v Londýne, kde pracoval pre reštauráciu The Five Fields. V súčasnosti pracuje pre pan ázijské bistro v centre Bratislavy Soho. Venuje sa aj študentom a veľmi ho to baví, pretože sa vždy vzájomne obohatia o poznatky, nápady, postrehy. Vo voľnom čase si rád zašportuje, či trávi čas s priateľmi a rodinou. Jeho kuchárskym vzorom je Taylor Bonnyman. Práca v gastro oblasti je pre neho to správne. Myslí si, že remeslo má zlaté dno, preto sa chce aj naďalej učiť a získavať skúsenosti.

Ako pripravujete špik vy? Podeľte sa s nami v komentári pod článkom.

Ak sa vám recept páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved.

Foto: archív J.K.

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info