• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

​Nie je kvások ako kvások. Aký chlieb vlastne kupujeme?

Expertka na kváskovanie a úspešná podnikateľka prezrádza, ako mnohí predajcovia marketingovo zneužívajú dobré meno kvásku. Ako sa nedať nachytať?

Úspešná foodblogerka, spoluautorka knižných bestsellerov o kváskovaní, výživová poradkyňa a matka troch detí Naty Žúreková Štefková sa priamo pričinila o znovuobjavenie tradičného kváskového pečenia v stovkách slovenských rodín. Z kváskovania sa v ostatných rokoch stal skutočný hit a navzdory uponáhľanej dobe si získava stále viac fanúšikov. 

Ak ste náhodou o kváskovom chlebe ešte nepočuli, ide o tradičný spôsob prípravy pečiva, pri ktorom dochádza ku kvaseniu len s pomocou múky a vody. Žiadne droždie, žiadne iné pomocné látky.

Expertka na kváskovanie a úspešná podnikateľka prezrádza, ako mnohí predajcovia marketingovo zneužívajú dobré meno kvásku. Ako sa nedať nachytať?

Kváskový chlieb potrebuje svoj čas

Zaujímavé je, že toto tradičné pečenie naberá na popularite napriek tomu, že cesta za chrumkavým chlebíkom trvá celé hodiny. V prípade, že nemáte k dispozícii „rozbehnutý“ kvások, tak aj dni. Pekár či pekárka sa jednoducho musí prispôsobiť rytmu kváskovania, navnímať si všetky jeho fázy a vyslovene ho začleniť do chodu rodiny. 

Ako je vôbec možné, že v tomto rýchlom svete si získava srdcia ľudí niečo, čo potrebuje toľko času? „Myslím, že si začíname uvedomovať podstatu a silu kvality v našom živote. Zároveň, čoraz častejšie zdravotné komplikácie v podobe ekzémov, alergií a intelorancií nás utvrdzuje, že strava je veľmi dôležitá a vie ovplyvniť veľa faktorov nášho zdravia. A v neposlednom rade chuť. Stratená chuť chleba je znovu nájdená a sme konfrontovaní s tým, že chlieb je dar, ktorý si treba vážiť,“ vysvetľuje autorka blogu www.chutodnaty.skwww.kvaskovanie.sk

Kváskový chlieb je okrem iných benefitov ľahšie stráviteľný, neprekysľuje organizmus, má nižší glykemický index a dokonca dlhšie vydrží.

Expertka na kváskovanie a úspešná podnikateľka prezrádza, ako mnohí predajcovia marketingovo zneužívajú dobré meno kvásku. Ako sa nedať nachytať?

Načo piecť, keď si kváskový chlieb už kúpim v obchode?

Áno. Je fakt, že niektorí predajcovia už ponúkajú tradičný, poctivý kváskový chlieb. Je ich ale naozaj veľmi málo. Ako to, keď spoza každého rohu na nás skáče reklama na kváskový chlieb? Ako vždy pri marketingových ťahoch, aj tu sa treba naučiť čítať medzi riadkami. Po dvíhajúcej sa vlne „kváskobrania“ niektorí výrobcovia úplne jednoducho upiekli svoj štandardný chlieb z droždia (často aj s konzervantmi, arómami a éčkami) a pridali do neho aj kvások. A „kváskový“ chlieb bol na svete. 

Naty upozorňuje aj na ďalšie omyly. „Treba rozlišovať kváskový a kváskový. Odborne a správne sa chlieb vyrobený tradičným spôsobom, teda kváskom len z múky a vody, nazýva kvasový. Kvások z múky a vody je po správnosti kvas. No málokto chce s vďakou za tak dobrý, chutný a stráviteľný produkt povedať tak nepekne kvas. Zdrobnenina je kvások. Tu však nastáva zrada. Kvások je pomenovanie aj pre droždie zmiešané s vlažnou tekutinou a cukrom. Obchodníci teda nezavádzajú. Píšu správne, no využívajú marketingovo, že ľudia hľadajú ten chutnejší a pre zdravie prínosnejší produkt pod pojmom kváskový. Ten chlieb, ktorý my hľadáme, by sa mal nazývať kvasový,hovorí odborníčka a vyvádza tak mnohých z ilúzií. 

Expertka na kváskovanie a úspešná podnikateľka prezrádza, ako mnohí predajcovia marketingovo zneužívajú dobré meno kvásku. Ako sa nedať nachytať?

Prvým krokom by malo byť minimálne študovanie zloženia pečiva, ktoré kupujete. Každý obchod ho musí uvádzať, preto aj pri nebalenom pečive obchodníci umiestňujú často „šalátové vydanie“ zoznamu predávaných pekárenských produktov s ich zložením. Samozrejme, niektoré pekárne sa už snažia robiť tradičný chlieb. „No či použijú kvasnice pre zlepšenie kyprenia, či dodržiavajú potrebný technologický postup zabezpečujúci stráviteľnosť, to nevieme. Preto jedinou našou zárukou chute a kvality je, keď si ho upečieme doma,“ dodáva Naty.

Copyright © 2019 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved.

Fotokredit: Chuť od Naty

Nôž na chlieb, Wusthof, Solingen

Ak sa vám článok páči, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Aj vy kváskujete? Prečo ste sa tak rozhodli? Napíšte nám do komentára.

Kategórie článku

Prečítajte si aj

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info