Grilovanie nám môže poriadne uškodiť. Ako na to zdravo a chutne?e nám môže poriadne uškodiť. Ako na to zdravo a chutne?
Prečítajte si tipy a triky výživovej špecialistky na zdravú a pohodovú grilovačku.
Aké by to bolo leto bez dobrej grilovačky v skvelej spoločnosti rodiny a priateľov? Možno ste už ale zachytili, že takto pripravené jedlá nie sú pre naše telo práve najprospešnejšie. Podľa odborníkov z Úradu vereného zdravotníctva Slovenskej republiky dochádza vplyvom vysokej teploty pri grilovaní k vzniku karcinogénnych látok. Lektorka a poradkyňa pre výživu Zdenka Havettová ponúka niekoľko skvelých tipov, ako si grilovačku užiť a nebáť sa pritom o svoje zdravie.
Ako teda správne grilovať?
Špecialistka odporúča negrilovať pričasto – najviac raz do týždňa, ale hlavne, opekať kvalitné mäso, a to pri nižších teplotách. Vyhýbať sa treba teplote vyššej ako 200 stupňov Celzia. Radšej dlhšie a pomaly. Vtedy bude mäso zvnútra dobre prepečené a zvrchu nebude spálené. Na grilovanie je vhodná hydina, červené mäso, ale nezabúdajte ani na ryby a morské plody. Taký dobrý pstruh na grile predsa nemôže byť zlý. :)
Tip od profikuchara: Nezabúdajte, že dôležitý je aj správny výber grilu.
Negrilujte len mäso
Na gril okrem mäsa pridajte aj zeleninu. Napríklad cuketu, baklažán, cibuľu, paradajky, papriky alebo patizón. „Na zeleninu si môžeme pripraviť marinádu z olivového oleja a čerstvých byliniek. Odporúčam teplotu maximálne 180 stupňov,“ radí Zdenka Havettová. U nej doma sa griluje okrem mäsa a zeleniny aj tempeh, tofu alebo kukurica.
Zvoľte správne prílohy
Vynechajte osvedčený chlieb a ku každému grilovanému jedlu si doprajte šalát. „Grilované jedlo organizmus prehrieva, takto sa dá šikovne tento účinok zmierniť. V lete je totiž vhodnejšou úpravou jedla naparovanie, blanšírovanie alebo len krátke varenie. Horúce letné počasie spojené s grilovaním môže telo priviesť do extrému a prehriatia,“ hovorí odborníčka.
K prílohám radí pridať strúhaný zázvor a chren, prípadne aj bielu a červenú reďkovku, ktorá má jemne štipľavý charakter. Dochutiť môžete čerstvými aj sušenými bylinkami a kvalitnou sójovou omáčkou.
Malý zázrak menom umeocot
Zdenka Havettová nedá dopustiť na zeleninové šaláty s umeoctom. Ide o slano-kyslú prírodnú šťavu, ktorá vzniká prirodzenou fermentáciou a dokáže plnohodnotne nahradiť klasický ocot. Okrem iného pomáha pri žalúdočných nevoľnostiach a podporuje trávenie.
Čo si na grilovačke vypiť?
Aj keď to asi neznie lákavo, odpoveďou je voda. „Prijateľná je ešte jemne sýtená minerálka. Organizmus bude už aj tak dosť preťažený jedlom, preto na odľahčenie stačí napríklad voda s mätou,“ odporúča výživová poradkyňa.
Dobrá nálada je veľká výhra
Pohoda, príjemná atmosféra a veselá spoločnosť často dokážu pre naše zdravie urobiť viac ako vagón šalátu. Nastavenie mysle je alfou a omegou fungovania nášho tela, preto sa nestresujte a užívajte si príjemné letné večery, ktoré sa ešte zďaleka neskončili.
RECEPTY: Zdravé marinády na grilovanie
Marináda vhodná na hydinové mäso
Ingrediencie: 3 strúčiky cesnaku, 2 lyžice na jemno nastrúhaného zázvoru, 5 lyžíc oleja, 2 lyžice medu, 5 lyžíc kvalitnej sójovej omáčky.
Postup: Cesnak pretlačíme a zmiešame s nastrúhaným zázvorom. Pridáme všetky ostatné ingrediencie. Ak je marináda príliš hustá, pridáme ešte olej alebo sójovú omáčku.
Jednoduchá marináda na kuracie mäso alebo rybie špeciality na grile
Ingrediencie: Voda, cukor, vínny ocot, ovocie
Postup: Do sladkokyslého nálevu z vody, cukru a vínneho octu pridajte najemno nakrájané ovocné plody – skvelé na kuracinu, ryby či krevety.
RECEPTY: Svieže šaláty
Mrkvovo-kalerábový šalát
Ingrediencie: 1 veľká mrkva, ½ kalerábu, 2 PL nasekaná petržlenová vňať, 1 PL jablčný ocot alebo ume ocot
Postup: Zeleninu očistíme a na jemno postrúhame. Primiešame vňať, jablčný ocot alebo umeocot. Všetko dobre premiešame a necháme aspoň 15 minút odstáť.
Cviklový šalát s chrenom
Ingrediencie: 2 ks stredne veľkej cvikly – červenej repy, 1- 2 PL nastrúhaného chrenu, 1 PL umeoctu
Postup: Uvarenú cviklu nahrubo nastrúhame. Pridáme najemno nastrúhaný chren a dochutíme umeoctom. Všetko spolu dobre premiešame a šalát dozdobíme pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.
Zdenka Havettová, poradca pre výživu, lektor, Ide o tvoje zdravie
Copyright © 2019 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved
Foto: archív Z. H., istockphoto.com
Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.