• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

Ako na zdravé grilovanie?

Asi ste už čítali nejeden článok o tom, že príprava jedla na grile je zdraviu škodlivá. Prečo potom tvrdíme, že grilovanie je zdravé?

Prečo je grilovanie kritizované?

Grilovanie je úprava jedla priamym teplom. Za normálnych okolností je grilovanie veľmi zdravé, pretože jedlo pripravené týmto spôsobom obsahuje menej nasýtených tukov (tie spôsobujú problémy srdcu a krvnému obehu). Pri grilovaní tuk z jedla jednoducho odkvapká.

Problém s grilovaním je práve v tomto tuku, ktorý padá zo spracovávaného jedla, zvyčajne mäsa. Kvapky tuku padajú na rozhorúčené uhlie. V momente dotyku s horúcimi uhlíkmi sa neškodný tuk premieňa na heterocyklické amíny či polycyklické aromatické uhľovodíky, ktoré začnú vo forme plynu stúpať späť k mäsu a následne ho kontaminujú. Nemusíte byť vyštudovaným chemikom na to, aby ste pochopili, že spomínané zlúčeniny vášmu telu nerobia dobre. Je dokázané, že mnohé z týchto látok majú rakovinotvorné účinky.

Nebezpečnosť grilovania nie je iba v oleji kvapkajúcom na rozžeravené uhlíky. Za rakovinotvorné sa považujú aj mnohé látky, ktoré vznikajú pri spálení jedla. V nekvalitných griloch sa to nanešťastie stáva pomerne často.

Aký gril sa postará o zdravé grilovanie?

Grilovanie je naozaj zdravé, pretože grilovať sa dá aj bez karcinogénov. Musíte ale použiť správny a kvalitný gril. Je to jednoduché.

Ak chcete grilovať zdravo, bez karcinogénov a ďalších toxických látok, zaujímať by vás mala najmä možnosť využitia špeciálnej keramickej dosky na nepriame varenie. Vložíte ju do grilu medzi žeravé uhlíky a mäso. Postará sa o to, že kvapkajúci tuk sa nedostane do ohňa. Vďaka takejto jednoduchej finte si pripravíte skutočne zdravé jedlo. 

Najkvalitnejšie na trhu sú keramické grily, ktoré používajú aj profi reštaurácie. V našej ponuke nájdete keramické grily Kamado JOE, ktoré vám okrem zdravého grilovania a mnohých ďalších výhod zabezpečia aj skvelú chuť a grilované potraviny nevysušia.

Alebo môžete použiť rošty pre zdravé grilovanie Lucifer. Priečky na takomto rošte sú vyrobené tak, aby odvádzali kvapkajúci tuk z mäsa mimo ohnisko. 

Našu ponuku zdravých grilov nájdete tu.

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved

Autor: profikuchar.sk

Obrázky zdroj: kamadojoe.com

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info