• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

​Perkelt a paprikáš – viete, v čom sa líšia?

Tipujete, že rozdiel bude v smotane? 
Veru nie, správnu odpoveď by uhádol málokto.

Robíte doma perkelt alebo paprikáš? A ste si istí? Táto téma totiž vôbec nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Mnohé gazdinky i staré mamy majú na to rôzne názory, vo výklade sa nezhoduje ani oficiálna literatúra, o internete nehovoriac. Niektoré zdroje uvádzajú, že rozdiel je v smotane. Niekde sa uvádza, že smotana ide do perkeltu a inde zas, že do paprikáša. Ani Google Translator v tom nemá jasno a YouTube automatický prekladač už vôbec. V nejednom videu automatický prekladač titulkov prekladá PERKELT ako PAPRIKASH. 

Celej veci sa na koreň pozrel milovník gastronómie a šikovný kuchár Jozef Hucman. „Skutočný rozdiel je už natoľko zabudnutý, že aj naše babky, či dokonca profesionálni šéfkuchári prevzali všeobecne zažité omyly a skutočný rozdiel naozaj nepoznajú,“ prezrádza.

Kde je teda rozdiel, keď nie v SMOTANE?

Všetky zdroje sa zhodujú na tom, že perkelt aj paprikáš sú maďarské pojmy. „To ale neznamená, že maďarská babka pozná rozdiel,“ smeje sa Jozef Hucman. Ako vysvetľuje, základný rozdiel vychádza z názvoslovia.

Perkelt – pochádza z maďarského slova pörkölt, čo znamená pražený. Pri príprave sa na masti (oleji) popraží cibuľa, pridá sa mletá paprika, mäso a až následne sa môže podliať (nemusí). Konzistenciou pripomína hustejší maďarský alebo viedenský guláš.

Paprikáš - opraží sa cibuľa, pridá mletá paprika a môže sa pred pridaním mäsa (hlavne kuracieho) podliať vývarom (alebo voda + bujón). Paprikáš môže mať aj perkeltový základ (podleje sa po pridaní mäsa), avšak do paprikáša môže ísť ešte nakrájaná paprika. Konzistenciou pripomína skôr kotlíkový guláš.

Smotanou môžeme zahustiť aj paprikáš a aj perkelt. Nie všade sa to robí, ale je to celkom bežné. Z perkeltu môžeme spraviť paprikáš, opačne ale nie. Hlavný rozdiel teda nie je primárne v ingredienciách, ale v postupe prípravy. Perkelt sa praží a paprikáš dusí - varí. „Hoci, tento rozdiel sa časom zotrel a obe jedlá sa postupne stávajú jedným. Pripúšťam aj isté percento, že sa mýlim, nič to nemení na fakte, že obe jedlá patria medzi klenoty domácej kuchyne a či už si ho dáme s haluškami - perkelt alebo v ňom plávajú varené zemiaky - paprikáš, určite si na nich dobre pochutíme,“ doplnil Jozef Hucman. 

Jožkovi ďakujeme za analýzu :)

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Copyright © 2019 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved.

Obrázky zdroj: istockphoto.com, archív J. H.

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info