• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

​Ako sa (ne)bohatne na obedových menu

Prečítajte si, kam putujú vaše 4 eurá za denné menučko.

Poznáte to. Je čas obeda a mnohé reštaurácie praskajú vo švíkoch. Najviac tie, kde sa cena za menu pohybuje od 3 do 4 eur. Pri stovkách ľudí, čo sa tam denne otočia, to musí byť slušný zárobok a majiteľ je iste v balíku, pomyslíte si. Naozaj? Poďme si to rozmeniť na drobné so slovenským milovníkom gastronómie a „kuchárom z ľudu“ Jozefom Hucmanom.

Ako sa (ne)bohatne na obedových menu

Gro slovenskej gastronómie sa koná cez obed

Slovenská gastronómia má svoje špecifiká. „V prvom rade, existuje hlavne na obed. Večerná gastronómia je hlavne pivového charakteru. Večerať do reštaurácie chodí len mizivé percento tých, čo v nich obedujú,“ hovorí IT-čkár a zapálený gastrofanúšik Jožko. 

Všetci očakávame od reštaurácie, že sa najeme za gastráč a že bude o nás za 3 - 4 eurá kráľovsky postarané. Očakávame, že dostaneme polievku, hlavný chod, niečo na zapitie, v niektorých reštauráciách po jedle dostanete aj malý zákusok - bublaninu alebo cukrík. Očakávame, že to dostaneme v čistej, vykúrenej, kvalitne zariadenej a upratanej reštaurácii. Očakávame, že toalety budú sterilné a že obsluha bude vždy úslužná, prívetivá, usmievavá. Veď je to ich práca a dostávajú za to mzdu. Toto všetko očakávame za 4 eurá, lebo veď, 'náš zákazník - náš pán'.“

Kvalitné strojové výšivky

Menučková matematika

Jozef Hucman upozorňuje, že v spomínaných štyroch eurách sa často skrýva malý zázrak. Cenu surovín, z ktorých sa naša porcia pripravuje, tvorí minimálne štvrtina tejto sumy. Len sa skúste zamyslieť, čo dobrého by ste si urobili doma za 1 euro na obed vy. Samozrejme, reštaurácia má výhodu hromadného varenia, preto do jedného eura môže toho vtlačiť o niečo viac.

Ako sa (ne)bohatne na obedových menu

Kam putujú zvyšné 3 eurá?

Štandardná reštaurácia, kde je na obed plno, predá zhruba 300 obedov (ak má aj rozvoz). Z týchto peňazí musí zaplatiť čašníkov, ktorí sú na smene minimálne dvaja, ale často traja. Okrem toho tam máme minimálne dvoch kuchárov, jednu pomocnú silu v kuchyni a dvoch rozvozárov. Dostali sme sa na 8 osôb. Jozef Hucman pokračuje vo výpočte zdvojnásobením tohto čísla, lebo v reštaurácii sa pracuje aj viac ako 16 hodín. Treba počítať aj s tým, že sa musí pred otvorením pripraviť na hostí a po zatvorení nasleduje ešte upratanie a denné vyúčtovanie. Takže sme pri čísle 16 a pridajme si ešte jednu upratovačku, čiže sme na 17-tke. Toto je modelová reštaurácia. Sú menšie aj väčšie, no tam je aj proporčne menej alebo viac zamestnancov.

Ako sa (ne)bohatne na obedových menu

Už vieme, že sme predali za deň 300 obedových porcií a na jednej máme 3 eurá zisku, ktorý musí pokryť režijné náklady a mzdy zamestnancov (ešte stále nepadlo slovo o zisku pre majiteľa reštaurácie).

  • 300 x 3 = 900 eur. Sobota - nedeľa vydá za jeden deň.
  • Týždeň teda prinesie 6 x 900 = 5400 eur, mesiac teda 21 600 eur.
  • Odpočítame nájom, minimálne 1000 eur. Sme na čísle 20 600
  • Keďže splácame nejaké zariadenie, vezmeme ďalších 1000 eur. Ostáva nám 19 600 eur.
  • Ak by sme to rozdelili medzi zamestnancov, tak na jedného v priemere vyjde asi 1150 eur v SUPERHRUBOM. Po zaplatení všetkých odvodov a daní ostane tak polovica, čiže čistý priemerný plat 575 eur. Kuchár dostane samozrejme viac, čašník a rozvozár menej, pomocná sila ešte menej a upratovačka najmenej (a stále ešte nepadlo slovo o zisku pre majiteľa).
  • Tieto čísla ešte vylepšia večerné posedenia pri poháriku, prípadne pizza na večeru, ale dvojnásobok to určite nebude.

Na zamyslenie

Stále si myslíte, že „Náš zákazník - náš pán“?

Stále si myslíte, že ak je cena menučka 5 eur, je to pridrahé? 

Jožkovi ďakujeme :)

Jozef Hucman

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Chodíte aj vy každý deň na obedové menu? Koľko ste ochotný zaň zaplatiť? Podeľte sa s nami v komentári.

Copyright © 2019 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved

Foto: archív J. H., istockphoto.com

Víťaz dTestu Wusthof Classic Ikon 4596/20

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info