• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

MARINOVANIE – maličkosť, ktorá robí veľký rozdiel

Dnes vám prinášame ďalší diel z nášho seriálu o varení, v ktorom vám pravidelne predstavujeme jednu zo známych kuchárskych techník. Hoci vám niektoré môžu byť povedomé, iné budú úplnou novinkou. Vnímajte seriál ako inšpiráciu na to, aby ste vyskúšali niečo nové a vaša kuchyňa tak nikdy nebola nudná! :) Dnes sa bližšie pozrieme na marinovanie.

MARINOVANIE – maličkosť, ktorá robí veľký rozdiel

Správna marináda povýši dobré východiskové potraviny na ešte lepšie – zjemní ich, dochutí, zabráni vysušeniu jedla a dokonca skráti dobu tepelnej úpravy. Keď si osvojíte základy správneho marinovania, môžete zmeniť na skutočnú delikatesu všetko, na čo si spomeniete - od mladej cibuľky po chrumkavý steak. :) Marinovanie je aj obľúbeným spôsobom úpravy jedla napríklad pri grilovačkách. Skvelá marináda na grilovanie (alebo pre niekoho pác na grilovanie :) Vám dopomôže k tomu, aby bola vaša grilovačka zážitkom pre všetkých hostí.

Marinovanie stojí na 4 základných zložkách: 

1. dobrej východiskovej potravine, 

2. kvalitnom oleji, 

3. soli a 

4. kyslej zložke, ktorou môže byť citrónová šťava, ocot, víno, kefír či jogurt.

Ako pripraviť marinádu a ako dlho marinovať?

V miske zmiešajte olej, soľ, kyslú zložku a koreniny. Použiť môžete bylinky, horčicu, pesto, cesnak, čili, rajčinový pretlak... atď. Do zmesi pridajte východiskovú potravinu, premiešajte, aby sa celá obalila a odložte do chladničky. 

Dĺžku marinovania prispôsobte typu potravy: plátkom zeleniny postačí chvíľa, rybám a morským plodom desiatky minút, kuraciemu mäsu niekoľko hodín, hovädziemu a bravčovému ešte viac. Zrejúce syry môžete nechať v marináde aj niekoľko dní. 

Akú nádobu použiť?

Najvhodnejšie na marinovanie sú sklenené a porcelánové misky, ktoré nezanechávajú pachuť, ani nereagujú s kyselinami.

A zopár tipov a vychytávok, ktoré oceníte

SOĽTE OPATRNE: soľ vytvára krehkosť a chuť, no zároveň vyťahuje z potravín vodu. Môžete to vyriešiť tým, že budete jedlo soliť až počas úpravy či po ňom. Alebo tým, že potraviny tesne pred tepelnou úpravou zbavíte vytiahnutej vody tak, že vystúpené kvapky jednoducho odsajete kuchynskou utierkou.

RADŠEJ REDŠIE: vyhýbajte sa príliš hustým marinádam, ktoré majú len malú šancu absorbovania.

VŽDY VYTRIEŤ: pred tepelnou úpravou marinádu z potraviny vytrite.

ČO SO ZVYŠKOM: nikdy marinádu neodkladajte na budúce pečenie. Radšej ju rozrieďte vínom, smotanou, alebo rajčinovou šťavou a pripravte z nej omáčku. 

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi. Aký je váš obľúbený recept na marinádu? Podeľte sa s nami v komentároch pod článkom.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved

Autor: profikuchar.sk

Obrázky zdroj: istockphoto.com

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info