Grilovanie na plynovom grile či na drevenom uhlí? Ktorý gril si vybrať?

Gastrokonzultant Branislav Michalčík porovnáva plusy a mínusy grilovania na plyne s klasikou na drevenom uhlí.
Po ďalších parádnych grilovačkách u susedov a kamarátov si možno hovoríte, že tentoraz sa bez grilu už určite nezaobídete. Otázka však je, aký bude pre vás tým najideálnejším partnerom na machrovanie pred návštevou.
Opýtali sme sa na to gastrošpecialistu a konzultanta Branislava Michalčíka, ktorý pre nás porovnal grilovanie na plynovom grile s grilovaním na drevenom uhlí alebo briketách. „Prvá, dôležitá rada znie, zaobstarajte si uzavretý gril, aby ste mohli kontrolovať teplotu,“ hovorí na úvod.
Plusy a mínusy
Každý si musí zvážiť, ktorý typ grilu sa pre neho hodí viac. Braňo Michalčík je napriek prevahe pozitív plynového grilu veľkým fanúšikom grilovania na uhlí. „Je to záživnejšie, zaujímavejšie a mäsko je šťavnatejšie,“ prezrádza. Pre lepšie zorientovanie sa vám prinášame prehľadný zoznam výhod a nevýhod oboch spôsobov grilovania.
Grilovanie na plyne
- suchšie mäso
+ rýchla príprava
+ bezpečná manipulácia
+ vhodné aj na balkóny, menšie kryté terasy alebo zimné záhrady
+ jednoduchšia údržba, žiadne sadze a popol
+ nastavenie a udržiavanie teploty vďaka horákom
Grilovanie na uhlí
- dlhšia príprava a rozkurovanie
- pred samotným grilovaním je nutné rozohriatie
- väčšie kolísanie teploty, treba ju strážiť
- náročnejšie pre menej skúsených grilmajstrov – môže dôjsť k obhoreniu mäsa
- špinavšie grilovanie – uhlíky, sadze
+ šťavnatejšie mäsko, jemne zaúdená chuť
+ možnosť experimentovať pridaním štiepky alebo pilín namočených vo vode, víne alebo koňaku a údiť (pri koňaku sa piliny namočia, pár dní presušia a pred použitím zalejú vodou, aby nezhoreli na popol)
+ TIP OD BRAŇA: do uhlíkov môžeme pridať nerezovú alebo kovovú misku s bielym alebo červeným vínom a čerstvými bylinkami. V grile tak máme zvýšenú vlhkosť a krásnu vôňu
Branislav Michalčík: Ochutené maslá ku grilovaných steakom - Maslo z údeného ananásu, 7 druhov korenia vrátane sečuánskeho korenia s whisky, šafránové maslo vhodné aj na hydinu, ryby a syr
Ako je to s nákladmi?
Ako ďalej vysvetľuje Braňo Michalčík, lacnejšie sú grily na drevené uhlie, hoci pri tých úplne najlacnejších sa skracuje životnosť. Pri plynových zas pri zlej údržbe dochádza k zaneseniu horákov, a tým aj nefunkčnosti.
„Pred kúpou si treba odpovedať na otázku, koľkokrát za rok na ňom budem grilovať? Trikrát, päťkrát, desaťkrát? Potom je zbytočné investovať obrovské sumy. Ale ak na ňom budete pripravovať obedy a večere častejšie alebo ho chcete využiť na komerčné účely, jednoznačne treba investovať do kvality,“ radí gastroznalec.
Pre začiatočníkov: Ako správne grilovať na plynovom grile
1. KONTROLA PLYNOVEJ BOMBY, ČISTOTY A TESNENIA: Najskôr musíme skontrolovať stav plynovej bomby, či je dostatočne naplnená a či je gril čistý. Uistíme sa, či plyn neuniká. Najideálnejšie je na spoje a hadice nastriekať rozprašovačom vodu so saponátom. Pozorujeme, či sa netvoria bublinky. Ak sa nám niečo nezdá, radšej vymeníme tesnenie alebo dotiahneme matice.
2. NAPOJENIE BOMBY: Dôležité je správne napojiť propán butánovú bombu, umiestniť ju buď do úschovného miesta pod gril, do skrinky alebo na boku grilu.
3. ZAPÁLENIE GRILU: Väčšina plynových grilov má iskru po otočení kohútika na bombe. Otvoríme plynovú bombu, následne otočením gombíka na grile zapneme plyn a stláčaní iskry (zapaľovača) zapálime gril alebo si pomôžeme pomocou špajdle. Zatvoríme poklop a sledujeme teplotu, ktorú si ustálime nastavením plameňa na horákoch, podľa potreby pridáme alebo uberieme. Keď sa gril rozohreje, môžeme grilovať.
4. UKONČENIE GRILOVANIA A ČISTENIE: Po skončení grilovania sa uistime, či sme zatvorili plynovú fľašu a dobre vypli gril. Väčšina nových typov ma tepelnú poistku, čiže keď nám zhasne plameň, plyn sa automaticky vypne. Nezabudneme gril poriadne vyčistiť.
Branislav Michalčík: Burger s trhaným hovädzím Chuck rollom, dresing s plesňou modrého syra, batátové hranolky
Pre začiatočníkov: Ako správne grilovať na uhlí
1. PRÍPRAVA: Prípravíme si drevené uhlie alebo uhoľné brikety, loofter (looftlighter - elektrický zapaľovač) alebo drevenú štiepku, papier, zápalky, otvoríme všetky prieduchy.
2. ZAPÁLENIE GRILU: Založíme oheň a priložíme drevenú štiepku. Keď sa rozkúri, pridáme drevené uhlie alebo uhoľné brikety, prikryjeme a sledujeme teplotu. Keď je ideálna, tak začneme grilovať. Kontrolujeme teplotu v grile, keď stúpa, zatvoríme prieduchy na grile a zabránime stúpaniu teploty. Pre optimálny výsledok sa s tým musíme chvíľu pohrať, hlavne nezabúdať dosýpať palivo. Ideálnejšie a komfortnejšie je použiť loofter a rozpáliť ním uhlie, ale naň potrebujete aj prívod elektriny. Braňo neodporúča používať podpaľače (tekuté, gélové ani tuhé), pretože podľa jeho názoru zanechávajú pach po liehu, a to uberá na kvalite pripravovaných pokrmov.
3. UKONČENIE GRILOVANIA A ČISTENIE: Po skončení grilovania sa treba uistiť, že sú uhlíky uhasené, aby sme predišli riziku požiaru. Necháme ich v grile a zatvoríme. Gril vyčistíme - vymetieme od popola - až pred nasledujúcim grilovaním, pretože uhlíky sú ešte horúce. Na čistenie Braňo odporúča použiť kovové náradie (kutáč, lopatku) a kovové vedro, aby sa náradie nechytilo alebo neroztavilo.
Branislav Michalčík: Grilované rebrá v domácej BBQ omáčke, grilovaný zemiak v šupke s kyslou smotanou a cibuľkou, zelenina
Tipy a recepty z dielne špecialistu
Na záver nám ešte Braňo Michalčík prezradil, na čom si pochutnáva jeho rodina a známi, keď sa grilu chytí on. „Mám veľmi rád grilovanú zeleninu, najmä hrubostennú papriku, ktorá chytí krásne sladkú chuť. Skvelý je aj kukuričný klas potieraný cesnakovým masielkom. Z mäska kuracie stehienka, krídelká, hovädzí flank steak – na ten netreba dlho čakať. Jednoznačne naše sladkovodné ryby, zo syrov našu kravskú hrudku alebo halloumi. Ale ani taký údený pološtiepok s ovocným čatní tiež nie je na zahodenie,“ dodáva Michalčík.
Braňovi ďakujeme.
Braňo je rodák z Levoče, ktorý býva už niekoľko rokov v Spišskej Novej Vsi. V kuchyni začal pracovať ako 15 ročný. Už ako dieťa vedel, čím chce byť - odmalička prezeral kuchárske knihy a časopisy a skúšal variť. Po skončení školy pôsobil v Taliansku v meste Piacenza. Neskôr pracoval ako šéfkuchár v Levoči, v Slovenskom Raji a v rezorte Levočská dolina. Rozhodol sa však vydať vlastnou cestou. Oslovujú ho zabehnuté reštaurácie s prosbou o pomoc, ale aj nové prevádzky, ktorým vytvára koncept. Popri tom vykonáva aj poradenskú činnosť a školenia po celej SR (otvára sa aj spolupráca v Čechách - v Olomovci), ako privat chef vytvára degustačné večere, pôsobí ako školiaci kuchár, spolupracuje s Hotelovou akadémiou v Spišskej Novej Vsi, vypomáha v školkých jedálňach, kde modernizuje ponuku jedál a zaúča kuchárky novým moderným technologickým úpravám pre zjednodušenie práce v kuchyni.
V rámci gastronómie nechce stáť na jednom mieste, ale napredovať a neustále sa vzdelávať. Jeho vzorom je každý šikovný kuchár, ktorý ho motivuje a inšpiruje. Miluje čerstvé, voňavé a farebné suroviny a bylinky, fascinujú ho nové chute a odvážne kombinácie. Varenie je jeho závislosť. Voľný čas venuje svojej milovanej rodine - manželke a maličkej dcérke Noemi. Má veľa nápadov a plánov do budúcnosti, držíme Braňovi palce!
Copyright © 2019 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved
Foto: archív B. M., KamadoJoe, istockphoto.com
Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.