• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

​KONFITOVANIE – špecialita, ktorá dodá vašej kuchyni francúzsky šmrnc

SERIÁL O VARENÍ: Oživte kuchyňu používaním rôznych kuchárskych techník

Dnes vám prinášame prvý zo série článkov o kuchárskych technikách. Pýtate sa, prečo by ste ich mali čítať, keď už variť viete? Striedanie rôznych techník zabezpečí, že vaša kuchyňa nebude nikdy nudná. Niektoré techniky vám len pripomenieme, iné budú možno úplnou novinkou. V každom prípade – pravidelne od nás dostanete inšpiráciu, aby ste mohli vyskúšať niečo nové, pretože zmena obohacuje. Nie len život, ale aj kuchyňu. :) Teraz však koniec úvodným rečiam a poďme rovno na prvý diel:

KONFITOVANIE – špecialita, ktorá dodá vašej kuchyni francúzsky šmrnc

Konfitovanie je špeciálna technika prípravy jedál pochádzajúca z Francúzska. Jej výnimočnosťou sú dve fázy úpravy, ktoré zahŕňajú nie len tepelnú prípravu pokrmu, ale aj následné uskladňovanie. Pokrm sa počas konfitovania pomaly a dlhú dobu pečie či varí v tuku na nízkej teplote a následne sa uskladní na suchom a chladnom mieste (v pivnici alebo v chladničke). Uskladňovanie trvá aj niekoľko mesiacov. Za ideálnu dobu sa považuje 3-5 mesiacov – vtedy má jedlo najlepšiu chuť. Ak uskladňovanie presiahne 6 mesiacov, je potrebné konfitáciu zopakovať a jedlo uskladniť opäť.

Postup:

Konfitovania sa nemusíte báť. Hoci jeho názov znie pre niekoho tajuplne, v skutočnosti sa jedná o francúzsku obdobu slovenského zavárania či nakladačiek. :) Pri príprave stačí potraviny naložiť do tuku, soli, dochuteného oleja alebo octu.

MÄSO: Mäso poriadne nasoľte, okoreňte a nechajte cez noc odstáť. Na druhý deň ho pri nízkej teplote pomaly uvarte alebo upečte v tuku (niekoľko hodín úplne do mäkka, pri teplote 60 - 90 °C). Vďaka soli a tuku si jedlo uchová chuť a bude ochránené pred baktériami, takže ho pokojne môžete uskladniť a počkať na správny okamih na zjedenie :)

OVOCIE: V prípade ovocia použite namiesto soli cukor, med či sirup. Konfitované ovocie je vlastne kandizovaným ovocím a výsledkom konfitácie by malo byť niečo medzi džemom a zaváraninou.

ZELENINA: Pri zelenine môžete použiť cukor s balzamikovým octom. Výsledný produkt sa následne používa na dochutenie mäsitých jedál.

Dobré tipy:

Ak chcete byť naozaj „in“ a urobiť konfitovanie po francúzsky, zamerajte sa na krídelká a stehienka vodného vtáctva, ako je kačica a hus. V luxusnejších reštauráciách sa predávajú pod názvami Confit d’oie (konfitovaná hus) a Confit de canard (konfitovaná kačica). Jedlá z iného mäsa sa vo Francúzsku za pravé konfity nepovažujú.

Vyskúšať však môžete aj ďalšie pokrmy. Napríklad Cassoulet, pri ktorom sa mäso (najčastejšie bravčové, baranie, kačacie, husacie) varí či dusí spolu s bielou fazuľou v hlbokom kastróle. Alebo Garbure, čo je vlastne hustá polievka z mäsa, kapusty, zeleniny (zemiaky, fazuľa, cibuľa, hrach, karotka), syra a kociek suchého chleba. Mäso - najčastejšie bravčovina, slanina či hus – so zeleninou sa pred pridaním do polievky konfitujú. 

Aj "naši" profi kuchári, ktorí prispievajú receptami do nášho blogu, vám radi ponúknu recepty na konfitované špeciality. Nebojte sa takejto prípravy jedla, isto si pochutíte :)

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved

Autor: profikuchar.sk

Obrázky zdroj: istockphoto.com

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info