TRANŠÍROVANIE – doprajte svojim zákazníkom pocit výnimočnosti

Máme pre vás ďalší diel z nášho seriálu o varení, v ktorom vám predstavujeme jednu zo známych kuchárskych techník. Hoci vám niektoré môžu byť povedomé, iné budú úplnou novinkou. Vnímajte seriál ako inšpiráciu skúsiť niečo nové :) Dnes bude reč o tranšírovaní. Viete, čo to je?
TRANŠÍROVANIE – doprajte svojim zákazníkom pocit výnimočnosti
Tranšírovanie je technika pre skutočných labužníkov. V podstate ide o porcovanie, krájanie a vykosťovanie mäsa tak, aby v pozorovateľovi vyvolalo chuť na jedlo. V minulosti sa táto technika často využívala na kráľovských dvoroch, dnes sa používa najmä v lepších reštauráciách. Tranšírovať môžete tepelne nespracované mäso, ktoré sa následne dochutí a flambuje či inak pripravuje, alebo už upečené/uvarené mäso.
Postup:
Základom je čistota – tranšírovací vozík musí byť čistý, nástroje úhľadne uložené. Nemala by vám chýbať tranšírovacia doska, príbor, nahriata strieborná misa s poklopom, ohrievač, dezertné taniere, taniere na konzumáciu, prekladací príbor, doska na krájanie a miska na omáčku. Samozrejme kuchár by mal byť profesionálne oblečený, veď prezentuje seba, svoju prácu a celú reštauráciu.
Ak chcete zákazníkom pripraviť skutočnú show, začnite s prezentáciou pokrmu a príboru, ktorým budete mäso porciovať. Po prezentácii ho utrite do servítky a rozložte na obrúsky – každá časť náčinia má mať vlastný. Potom začnite s tranšírovaním – mäso presuňte z misy s poklopom na krájaciu dosku a ukrajujte, vykosťujte, režte. Línie veďte po svalových tkanivách a odkrojené kúsky ihneď presúvajte na predhriatu misu. Dbajte na to, aby vytvárali estetický obraz, ukladajte ich súmerne a rovnomerne. Šťavu, ktorá pri krájaní vznikne, môžete ochutiť a využiť ako omáčku, ktorou mäso podlejte. Kosti, nejedlé a „pokazené“ kusy mäsa odkladajte na dezertný tanier. Svoju prezentáciu ukončite poďakovaním a prianím dobrej chuti do jedla.
Zásady:
Porciovanie musí prebehnúť rýchlo, čisto a obratne. Hostia by mali mať pocit príjemnej atmosféry a výnimočnosti. Ak porciujete viaceré druhy mäsa, každý prísediaci musí dostať rovnaké druhy v rovnakých množstvách. Hosť má však právo vypýtať si konkrétny kúsok, iné dochutenie, odmietnuť šťavu a podobne.
Zažili ste už tranšírovanie v reštaurácii alebo vykonávate túto techniku ako profesionál v práci? Podeľte sa s nami v komente pod článkom.
Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.
Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved
Autor: profikuchar.sk
Obrázky zdroj: istockphoto.com