Ako pripraviť perfektný steak? Kvalitné mäso a kvalitná panvica na steak = úspešný tandem
Čo potrebujete na prípravu perfektného steaku? Nasýťte svoj kulinársky inštinkt - základom je kvalitné mäso a na druhom mieste dobrá panvica, na ktorej ho dokonale upečiete. Či ste profesionálny alebo domáci kuchár, chutný a dobre prepečený steak si vyžaduje kvalitnú grilovaciu panvicu na steaky. Aká je ideálna panvica na steak a ako si pripravíte perfektný steak pre rodinu i vzácnych hostí?
Panvice na steak - aké majú byť?
Ideálnou panvicou na steaky v kulinárskej džungli je všestranná panvica s brilantne nepriľnavým povrchom, ktorý veľmi dobre reaguje na zmeny teploty.
Panvice na prípravu steakov (ako aj ďalších jedál) sa označujú aj ako grilovacie panvice. Vybrané druhy majú vrúbkami upravený povrch, ktorý im zabezpečí lepší prenos tepla do hĺbky mäsa.
Dno panvice na steaky
Prvým krokom prípravy steaku je, že ho položíte na poriadne rozpálené dno panvice. To zaručí stiahnutie vláken mäsa, vytvorenie lahodnej kôrky na povrchu, pričom steak zostane vo vnútri svieži a šťavnatý. Mňam.
Vyberte si grilovacie panvice s hrubším dnom, ktoré sústredia viac tepla a sú pre steaky tie pravé.
Tvar panvice na steaky
Na trhu nájdete panvice na steak s okrúhlym alebo hranatým dnom a nie je jedno, ako ich používate.
Bežnejšie sa v domácnostiach používajú okrúhle grilovacie panvice - aj kvôli jednoduchšiemu skladovaniu.
V panvici na steak obdĺžnikového tvaru však môžete vedľa seba opekať mäso i zeleninu zároveň.
Veľkosť panvice na steaky
Steaky by ste mali pripravovať na priestrannej panvici. Ak nemáte dostatočne veľkú panvicu, potom opekajte maximálne 1 alebo 2 steaky, ale isto ich na seba netlačte.
Veľkosť panvice na steaky závisí od vašich požiadaviek.
Zlatou strednou cestou sú stredne veľké a veľké panvice (priemer 30 - 40 cm), na ktorých môžete v jednom momente opekať väčšie kusy mäsa, zeleniny aj rýb pre viacerých ľudí.
Povrch panvice na steak - nepriľnavý
Viete, že mäso by sa vám pri príprave steaku nemalo na panvicu prilepiť. Nepriľnavosť povrchu panvice je teda dôležitá. Na to sa výborne hodia teflónové a keramické panvice, alebo špeciálne panvice.
Ak si vyberiete na steaky kvalitné oceľové alebo liatinové panvice, jednoznačne ich musíte používať s malým množstvom tuku, aby sa steak nepripálil.
Pokrievka a rukoväť panvice na steaky
Ak ste zvyknutí dopekať steak v rúre alebo ho nechávate po upečení odpočívať, oceníte panvicu na steak s pokrievkou.
Čo sa týka rukoväte, pre prípady dopekania steakov alebo iných pokrmov v rúre, siahnite po panvici na steaky s odnímateľnou rukoväťou alebo rukoväťou bez plastových komponentov.
Umývanie panvice na steaky
Najjednoduchšie by pre vás bolo, keby ste panvicu na steak jednoducho vložili do umývačky riadu. Buďte však opatrní, nie všetky grilovacie panvice na steak sú vhodné do umývačky riadu.
Nerezovú alebo titánovú panvicu môžete vložiť do umývačky. Liatinové, keramické alebo teflónové panvice musíte umyť ručne.
Ako pripraviť steak?
Keďže o kuchyni vieme všetko, s výberom panvice na steak sme vám už poradili. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako pripraviť perfektný steak:
1. Mäso na steak vyberte z chladničky (aspoň hodinu vopred) a nechajte zohriať na izbovú teplotu. Ak je mäso v celku, opláchnite ho vodou, osušte a nakrájajte ostrým nožom na 2,5 - 3 cm hrubé plátky.
2. Mäso osoľte a pridajte čierne korenie. Mäso na steaky sa nevyklepáva.
3. Panvicu dobre zohrejte (toto je kľúčový moment prípravy steaku). Na panvicu nalejte trochu oleja (najlepšie sú oleje bez príchute - slnečnicový alebo rastlinný), kúsok masla, trochu cesnaku a ak chcete aj bylinky.
4. Položte na panvicu steak a opečte rovnomerne z každej strany (odporúčaný čas podľa požadovaného typu steaku). Pritom steak každú minútu otáčajte kliešťami (isto nie vidličkou).
5. Hotový steak vyberte a nechajte odpočívať na teplom tanieri alebo doske asi 5 minút.
6. Podávajte - nakrájaný na menšie kúsky alebo vcelku, preliaty omáčkou a s prílohou podľa vašich chutí.
7. Vychutnávajte a nezabudnite steak krájať steakovým nožom.
Ako zistiť, či je steak hotový?
Dotykový test, odhad vonkajšieho vzhľadu alebo najjednoduchší a pre začiatočníkov ideálny teplomer na steaky vám pomôžu posúdiť, či je steak podľa vášho želania hotový.
Blue steak: tmavá, takmer fialová farba vo vnútri steaku s teplotou do 50 °C, opečie sa z každej strany do 30 sekúnd
Rare (krvavý) steak: jemne opečený, pečie sa len do 2 minút z každej strany, tmavočervené mäso, okraje steaku prepečené a hnedé, teplota vo vnútri steaku cca 50 - 52 °C
Medium rare steak: stredne prepečený steak (2,5 - 3 minúty z každej strany), vnútri má ružovú farbu a teplotu cca 55 °C, okraje steaku sú hnedé
Medium steak: stredne prepečený, v strede bledoružovej farby s temer žiadnou šťavou a teplotou mäsa 60 °C, zvyšok mäsa hnedej farby, pečie sa cca 4 minúty z každej strany
Medium well steak: takmer prepečený steak (pečie sa cca 4 - 5 minút z každej strany) s náznakmi ružovej farby v strede a s vnútornou teplotou 65 °C, stráca krehkosť a šťavnatosť
Well done steak: kompletne prepečený steak, ktorý sa pečie 5 minút z každej strany a pri teste teplomerom nameriate 70 - 75 °C
Ak do upečeného steaku zatlačíte prstami, rare steak bude jemný a na dotyk mäkký, medium rare bude jemne pružný a well done steak bude oveľa pevnejší.
Najbežnejším typom steaku je medium rare a medium.
Pošteklili sme vaše chuťové poháriky? Tak nezostáva nič iné, ako si bez akýchkoľvek výčitiek pripraviť "domáci" steak s vašou obľúbenou prílohou.
Na správne prepečenom steaku si pochutná vaša rodina aj vzácna návšteva. V žiadnom prípade nezabúdajte na správnu grilovaciu panvicu na steak pre vaše kulinárium.
Copyright © 2022 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved
Ak sa vám článok páči, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.