• overené zákazníkmi
  • nakupujbezpecne.sk

Ako vybrať ten správny záhradný gril?

V predchádzajúcom článku sme vám dali tipy na to, ako urobiť z bežnej grilovačky výnimočnú záležitosť. Dnes budeme v načatej téme pokračovať a prezradíme vám, ako si vybrať ten najlepší gril presne podľa vašich potrieb. 

Ak sa chcete rozhodnúť správne, prvou vecou by malo byť ujasnenie, pri akých príležitostiach chcete gril používať. Organizujete pravidelne veľkú záhradnú párty, chcete robiť grilovaný steak na večeru pre seba a svojho partnera, alebo ste profesionálna reštaurácia s desiatkami či stovkami pripravovanými jedlami denne? Od vašich požiadaviek by sa mal odvíjať výber základného typu. Aké výhody a nevýhody majú jednotlivé typy grilov?

GRIL NA DREVENÉ UHLIE: vhodný pre grilovanie vonku, pretože uvoľňuje dráždivý dym. Jedlám však dodáva neopakovateľnú dymovú chuť. Môže mať udiareň a hoci jeho rozohriatie trvá dlhšie, dosiahne vyššiu teplotu ako iné typy. Nedisponuje reguláciou teploty a jeho obstarávacia cena je zvyčajne nižšia. Napríklad Cadac grilgril Lucifer. Lacnejšie nájdete za 20 - 30 EUR, kvalitnejšie za 200 EUR a viac.


PLYNOVÝ GRIL: ponúka väčší komfort grilovania a neuvoľňuje štipľavý dym. Je preto využiteľný na záhrade, balkóne aj terase. Náklady na plynový gril sú vyššie na zaobstaranie (vyššia nákupná cena) aj používanie (propán-butánové fľaše sú drahšie než uhlie a brikety), no má pomerne dlhú životnosť. Jedlám chýba chuť dymovej arómy. Rýchlo sa rozohreje a ponúka možnosť regulácie teploty. Obstarávacia cena takéhoto grilu je 600 EUR a viac.


ELEKTRICKÝ GRIL: je ľahko prenosný a skladný, využiteľný aj v uzavretých priestoroch, počas celého roka. Neuvoľňuje dráždivý dym, no potrebujete možnosť napájania zo siete. Výhodou je jeho rýchle rozohriatie, jednoduché použitie, jednoduché čistenie a regulácia teploty. Príprava pokrmov nevyžaduje skúsenosti. Má podobu aj obyčajnej platne, ktorá sa vám poľahky zmestí na kuchynskú linku. Jedlám chýba chuť dymovej arómy. Majú pomerne nízku obstarávaciu cenu, od 50 EUR.


KERAMICKÝ GRIL: je osobitnou kategóriou. Gril pre domácnosti, ktorým skutočne záleží na kvalite grilovania, ale odporúčaný najmä pre špičkové reštaurácie. Je to gril na drevené uhlie, ale vyznačuje sa skvelými vlastnosťami. Môžete s ním nielen grilovať, ale aj údiť, variť, či piecť pizzu, chlieb a koláče. Sú pripravené na použitie v priebehu pár minút, ponúkajú možnosť regulácie teploty a vďaka dokonalej izolácii udržujú v grile teplo bez unikania. Jedlo pripravené na takomto grile je šťavnaté a nevysuší sa. Napríklad keramické grily Kamado Joe majú aj špeciálny popolník, vďaka ktorému jednoducho odstránite popol z ohniska. Ak by ste chceli takýto gril, pripravte si minimálne 1000 - 2000 EUR, a viac.

Keď sa rozhodnete pre základný typ, zamerajte sa na ďalšie parametre:


VÝKON:
Ak to zjednodušíme, ideálna hodnota maximálneho výkonu je 6 až 10 kW, čo stačí pre menšiu párty. Ak zvyknete grilovať len pre seba či partnera, postačí vám aj 5 kW. Naopak, výkonnejšie a priestrannejšie grily budete potrebovať v reštaurácii alebo na veľkú záhradnú párty.

MOŽNOSŤ REGULÁCIE TEPLOTY: Je isto skvelým pomocníkom. Mechanizmus by mal byť ale čo najjednoduchší, aby pri grilovaní zbytočne neodvádzal vašu pozornosť.

VEĽKOSŤ GRILOVACEJ PLOCHY: Pre vás a partnera postačí plocha tak na 2-3 plátky mäsa. Pre väčšiu rodinu okolo 1 m2, pre záhradnú párty a reštaurácie hľadajte plochu, na ktorú sa zmestí aspoň 10 steakov.

KONŠTRUKCIA A VEKO: Musí byť stabilná a pevná, aby sa minimalizovalo riziko prevrhnutia. Najmä ak sú na grilovačke psi a deti. Lacné grily bývajú z tenkého kovu, ktorý časom hrdzavie, ľahko sa prerazí a navyše ním uniká teplo. Teplo však uniká aj pri prikladaní. V tomto prípade sú ideálnym riešením spodné dvierka, cez ktoré doplníte palivo bez toho, aby ste hore grilované potraviny ochladili. Kvalitný gril grilovanie výrazne urýchli a zachová kvalitu jedla. Nezabudnite ani na veko – nie len že funguje ako ochrana, ale tiež udrží teplo a dym, vďaka čomu bude mäso hotové skôr a bude chutnejšie.

ROŠTY: tie prídu do priameho kontaktu s jedlom, preto sa uistite, že do neho nevpustia žiadne jedovaté, či chuťovo nepríjemné látky. Tiež nesmú korodovať, inak budete musieť kúpiť nové. Pri elektrickom grile môže rošt nahrádzať doska. Je dôležité, aby bola nepriľnavá a jedlo sa nepripekalo. Rebrované dosky sú vhodné na mäso alebo syr, hladké na vajíčka, palacinky a toasty.

PRENÁŠANIE A PRAKTICKÉ KOLIESKA: Ak počítate s tým, že gril umiestnite nastálo, môžete si zaobstarať aj ťažký. Ak s ním však potrebujete manipulovať hoci len po záhrade, hľadajte gril s kolieskami - vďaka nim pohodlne premiestnite aj ťažší gril. Ľahké grily (10-30 kg) sú zväčša na drevené uhlie, pričom niektoré majú tiež kolieska. Tie so sebou môžete pokojne vziať na výlety. A úplne najľahšie sú grily elektrické, ktoré vážia len pár kíl. K ich prevádzke však potrebujete elektrickú prípojku.

ÚDRŽBA A ČISTENIE GRILU: Najnáročnejšie na údržbu sú grily na drevené uhlie. Musíte sa zbaviť popola, vyčistiť grilovaciu vaňu aj rošt, na ktorých často priľne mastnota či pripečené zvyšky jedla. Najlepšie je preto čistiť ho hneď, ako trochu vychladne pomocou spreju na čistenie grilov a kefy. Pri plynovom grile stačí vyčistiť iba rošt. Elektrický gril stačí zbaviť dosiek a tie opláchnuť.

Ak sa vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi. Ktorý gril používate vy a prečo? Podeľte sa s nami s vašimi skúsenosťami v komente pod článkom.

Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved

Autor: profikuchar.sk

Obrázky zdroj: istockphoto.com, Kamado Joe, Cadac, Lucifer

Kategórie článku

Profi Vision s.r.o., Seberíniho 8, Bratislava 82103, +421904095654, profikuchar@profikuchar.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info