Najznámejší slovenskí kuchári radia
Našim cieľom je inšpirovať a dodať odhodlanie mladým, začínajúcim kuchárom, ktorí si chcú plniť vlastné sny a práve preto ti prinášame jedinečné tipy, ktoré nám poskytli jedny z najznámejších kráľov slovenských kulinárií. Veď čo je viac inšpirujúce, ako počuť rady a tipy od tých, ktorí si tým sami prešli a vlastnou dravosťou sa dostali na výslnie v kulinárskom svete ? Práca kuchára nepozná stereotyp, je to dobrodružstvo ktoré nikdy nekončí. Ak sa však varenie stane tvojou pasiou, tak v sebe nájdeš nekonečnú tvorivosť, túžbu objavovať a skúšať.
Začiatky bývajú náročné, avšak ak máš varenie v srdci a robíš čo ťa baví, tak nikdy to nebudeš považovať za prácu, ale práve naopak, stane sa to tvojim poslaním. Veď predsa kuchári sú umelci a ich jedlo je nezameniteľné umenie, ktoré ťa nadchne vždy a znova.
Rady od tých najlepších
Vyspovedali sme našich právom najznámejších slovenských kulinárskych kráľov, ktorí nám s radosťou odpovedali na naše otázky, aby dodali odhodlanie, odvahu a chtíč, mladým začínajúcim kuchárom !
Martin Novák
Pôsobil ako šéfkuchár v oceňovanej reštaurácií v Pezinku, viedol rôzne kuchyne v obľúbených bratislavských podnikoch a v neposlednom rade pôsobil ako šéfkuchár v relácií " Na nože ". Varil aj pre členov holandskej, či britskej kráľovskej rodiny.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár ?
Ak mám bez premýšľania reagovať, hneď ako prvé mi napadnú tieto tri pocity: emócia, vášeň, stres. V kuchyni zažije človek naozaj všetko.
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni ?
Moja prvá spomienka je hneď že wow aký frmol! Hneď nastala poriadna drezúra. Nevyhnutnosťou bola upravenosť. Museli sme byť upravení, či už my ako osoby, alebo naše oblečenie. Všetko malo svoje miesto a muselo mať svoje zadelenie. Spomínam na toto obdobie veľmi dobre, boli to krásne časy...
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Jednoznačne by som im odporučil makať, makať, makať. Treba mať oči a uši neustále otvorené a nasávať všetky informácie. Musia sa neustále vzdelávať a zdokonaľovať. Odporúčam im, aby nemali vysoké ego, pretože to ich môže rýchlo vrátiť na začiatok.
Juraj Hruška
Pôsobí ako šéfkuchár v známej Košickej reštaurácií Slávia, ktorá bola zaradená medzi TOP reštaurácie na Slovensku. Stal sa kuchárom roka 2018. Nazbieral veľa skúseností v rôznych michelinských reštauráciách. Vďaka svojej tvrdej práci a neustálemu vzdelávaniu sa mu podarilo dostať medzi našich skvelých Slovenských kuchárov.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Človek, ktorý miluje svoje remeslo, je v bielom čistom rondone. Je kreatívny, s dobrou náladou a úsmevom na tvári a chtíčom niečo výborne navariť.
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Nepamätám si to úplne presne, ale viem, že trocha zdravého stresu tam určite bolo zo všetkého nového, z očakávania, čo ma čaká. Avšak s určitosťou môžem povedať, že som sa aj veľmi tešil.
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Jednoznačne, aby sa vzdelávali! Nestagnovali, ale neustále sa zdokonaľovali. Kľudne vycestovať na stáž do zahraničia, alebo k našim slovenským šéfkuchárom, čo im v tejto profesii veľmi pomôže. Hlavne, aby nezabudli mať pokoru, cieľavedomosť a nezabudnúť sa pokúsiť urobiť niečo vždy naviac!
Ladislav Belák
Po štúdiách v Topoľčanoch a prvých skúsenostiach v profi kuchyni pod taktovkou Mariána Fila v reštaurácii Afrodita, odišiel zbierať cenné skúsenosti do zahraničia. V Nemecku strávil 15 krásnych rokov a priučil sa tu takmer všetkým svetovým kuchyniam (gréckej, balkánskej, francúzskej, španielskej, indickej, japonskej, ...), niekedy dokonca pracoval zadarmo na stáži len preto, aby sa mohol učiť od profíkov.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Jednoznačne umenie! Umenie vo všetkých zmysloch, aké vám len napadnú. Všeobecne sa kuchár berie ako profesia, avšak je to skôr poslanie, vďaka ktorému jedlom ulahodíme ľuďom a robíme to s láskou po celý život. Kuchár týmto poslaním musí doslova žiť, vďaka čomu sa dokáže nie len gastronomicky veľmi ďaleko posunúť, ale aj osobnostne, či mentálne, keďže pri tejto práci nepoužívame len telo, ale najmä mozog, a to veľmi pružne!
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Prvý deň? Bol som neskutočne vystrašený, také ešte mladé kuriatko. Avšak zároveň plný úžasu, nadšenia a hlavne chcenia, keďže ma práca v kuchyni bavila už od detstva. Profesionálne kulinárium som si zamiloval ako prvák, učeň, hneď od prvého dňa, čo sa aj stalo ešte viac osudným pre moje nadšenie z kulinárskeho sveta.
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Začal by som tým, že ich to musí neskutočne baviť a musia to milovať, pretože ich čaká dlhá a náročná cesta stať sa skvelým kuchárom. Každému jednému odporúčam zamestnať sa hneď od začiatku v naozaj dobrom podniku, pod vedením skúseného šéfkuchára. A viete prečo? Pretože ak to začínajúceho kuchára naozaj baví, tak táto práca v skvelom a zohranom tíme ho naštartuje ešte viac! Ale čo je najdôležitejšie, musia sa učiť od základov, bez nich sa nikdy nestanú skvelými kuchármi. Kuchárčina je umenie a krásna profesia, ale zároveň aj obrovská drina a veľa odriekania si v osobnom živote, preto každému jednému odporúčam mať vlastnú disciplínu, učiť sa, zdokonaľovať sa a nezostávať dlho na jednom mieste, pretože ak sa kuchár zasekne a neposúva sa, je oveľa ťažšie sa pohnúť a naberať nové a nové skúsenosti.
Peter Varga
Pochádza z dedinky Tureň pri Senci. K vareniu privoňal vďaka svojej babičke už ako 4 ročný. Za kuchára sa vyučil v Nových Zámkoch. S úspechmi rástla chuť a láska k vareniu, preto pokračoval v zdokonaľovaní v špičkovom hoteli The Gibson v Dubline. Tu pôsobil 15 rokov ako šéfkuchár. Ako hovorí, zahraničie ho naučilo vážiť si kolegov, klientov a všetkých ľudí okolo seba. V zahraničí varil aj pre tím speváčky Beyoncé, Jennifer Lopez, Justin Biebera, Simply Red, Andrea Bocelli, či pre futbalistov FC Liverpool.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Čistota, dokonalosť, chutné jedlo, tri najvýstižnejšie slová pre túto prácu. Je to práca, ktorá vás musí napĺňať natoľko, že ju ani nikdy za prácu považovať nebudete, pretože to bude Vaša vášeň.
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Veľmi pozitívna, emotívna. Bolo to ohurujúce, povzbudzujúce. Chcel som sa hneď do všetkého vrhnúť, naučiť sa, celá tá atmosféra ma fascinovala. Tešil som sa na každý ďalší nový deň strávený v kulináriu. Rád som pozoroval ostatných kuchárov a snažil sa pochopiť, ako sa im môžem dorovnať a byť ako oni.
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Určite by som im odporučil, aby sa nebáli, nech idú za svojimi snami a nech robia čo ich baví, pretože len tak budú svoju prácu považovať ako hobby, pasiu. Zapamätajte si, že bez lásky sa variť nedá! Musíte to mať v sebe a na každom tanieri to musí byť vidieť a cítiť. Je to dlhá cesta, náročná, ale ak je to vaša vášeň, tak príjmajte, nasávajte a snažte sa neustále zdokonaľovať. Nezabudnite na pokoru, zdravé sebavedomie a chtíč.
Tomáš Chilý
Cluster Executive Chef Kempinski Palace Portoroz & Kempinski Hotel Adriatic
Pochádza z Krásna nad Kysucou, kde sa aj v miestnej reštaurácii začalo vytvárať jeho kuchárske umenie. Keď ho neskôr osud prihral do Grand Hotela Kempinski vo Vysokých Tatrách, začalo sa jeho putovanie za prácou do zahraničných kuchýň. V rámci siete Kempinski pracoval v Bahrajne, neskôr v Qatare a aj ako Chef de cuisine v čínskom hoteli Kempinski v meste Yinchuan. Mal na starosti 75 zamestnancov, 6 reštaurácií a zodpovedá za medzinárodnú kuchyňu.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Najlepšia a najkrajšia práca na svete. Možno to pre niekoho znie ako klišé, ale myslím si, že všetci, ktorí sme v tomto kulinárskom svete, zdieľame rovnaký názor.
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Prvý deň v kuchyni bola moja prax. Bolo to vzrušujúce a vedel som, že to je to v čom sa chcem zdokonaľovať, že práve na tomto mieste som ako doma a sem patrím. Koniec koncov sa to aj potvrdilo, keďže som v danej reštaurácií zostal po celý čas štúdia a ešte aj rok po ňom.
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Makať a makať! Treba si uvedomiť, že toto nie je práca na 8 hodín a ide sa domov. Nikdy nikto nebude vedieť všetko, a práve preto, ak chceš niečo v kulinárskom svete dosiahnuť, nesmieš sa zastaviť a prestať s učením. A ďalšia, veľmi podstatná vec, nechci nikdy všetko hneď! Všetko má svoju postupnosť (pozícia, peniaze, ...).
Daniel Marek
Executive Chef
Svoj kulinársky príbeh začal písať v rodnej Dubnici nad Váhom, kde naberal prax počas strednej školy. Stal sa súčasťou prestížnej reštaurácie Albrecht v Bratislave pod vedením uznávaného Šéfkuchára Jarda Žideka, ktorý ho na základe jeho vytrvalosti a pracovitosti odporučil na pozíciu samotného šéfkuchára. Získal ocenenia ako napr. Top šefkuchárov 2018, Top trend šéfkuchári 2019. Patrí medzi TOP 10 najlepších šéfkuchárov na Slovensku.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Je to krásne povolanie, pri ktorom ukazujete svoju kreativitu a nadšenie pre túto prácu. Môžete ju vykonávať jedine srdcom.
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Prvý deň v kuchyni bol určite stresujúci, ale ten zhon a nasadenie Vás rýchlo dajú na správnu mieru. Najlepšie bolo mať pri sebe správneho človeka, ktorý vie a ukázal mi správny smer.
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Odporučil by som im hlavne, aby chceli, mali nadšenie pre toto povolanie a potom to už pôjde samo. Nemusí mať každý hneď talent, preto nech vás neodradí, ak sa vám nepodarí všetko hneď na prvý krát, ale chcením, bažením po informáciách a tvrdou drinou viete s určitosťou dobehnúť aj tých viac talentovaných.
Branislav Michalčík
Rodák z Levoče, ktorý už niekoľko rokov býva v Spišskej Novej vsi začal pracovať ako kuchár už ako 15 ročný. Už ako dieťa vedel, čím chce byť - odmalička prezeral kuchárske knihy a časopisy a skúšal variť. Po skončení školy pôsobil v Taliansku v meste Piacenza. Neskôr pracoval ako šéfkuchár v Levoči, v Slovenskom Raji a v rezorte Levočská dolina. Rozhodol sa však vydať vlastnou cestou. Oslovujú ho zabehnuté reštaurácie s prosbou o pomoc, ale aj nové prevádzky, ktorým vytvára koncept. Popri tom vykonáva aj poradenskú činnosť a školenia po celej SR.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Určite čo mi prvé napadne je pasia, inak by to človek nemal robiť, hlavne nie nasilu, pretože to bude vidieť na tom tanieri a hlavne cítiť v tom jedle!
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Prvá spomienka, ktorá sa mi vynára, je ako mi šlo hlavou, že wau, ako človek dokáže robiť toľko veci naraz a s prehľadom to postupne vydávať. Ako je možné, tak veľké množstvo jedla tak úžasne dochutiť!
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Aby šli na školu z vlastného presvedčenia, preto, lebo ich to baví. Aby sa neprestali vzdelávať, veď predsa nie nadarmo sa vraví, že sa učíme celý život. A v neposlednom rade, aby sa podelili o znalosti a skúsenosti ďalej so svojimi kolegami, len tak budeme stále jedna veľká bláznivá gastro rodina :-)
Daniel Širota
Pôsobil 10 rokov v zahraničí, kde prešiel od stážistu u Jamie Olivera až po najprestížnejšie európske reštaurácie. Vybudoval reštauráciu Primi v Košiciach, ktorá dnes patrí k najznámejším a najnavštevovanejším reštauráciám v meste. Taktiež rebrandoval a prebudoval legendárnu reštauráciu RIO v Bratislave. V súčasnosti pôsobí na pozícií Brand Chef pre MEDUSA restaurant.
- Čo prvé Vám napadne pri profesii kuchár?
Predstavím si, že ako kuchár budem stále v teple, plno jedla stále okolo mňa. Že je to profesia, ktorá nikdy "nezmizne", pretože jesť sa bude stále a teda je to aj určitá forma istoty v zamestnaní.
- Aká je Vaša spomienka na prvý deň v kuchyni?
Prvý deň, keď som nastúpil do školy a vyfasoval som o číslo väčšie oblečenie, pretože iné nebolo a o topánkach ani nevravím, tie boli asi o 2 čísla väčšie :) Celý v bielom ako prvák, prvý krát v kuchyni bolo milé ale zvláštne, ako v nemocnici :) Ale zvykol som si, lebo každý bol rovnaký a po čase mi to neprišlo divné :) Na Slovensku som po škole vydržal asi tak 2 mesiace a hneď som odišiel do zahraničia. Keďže som iné oblečenie nemal ako to zo školy, tak môj prvý deň sa v tom bielom oblečení opakoval, no tento krát som bol ľudom na smiech, všetci boli tak moderne kuchárski oblečení a ja v bielom ako zdravotná sestra :)) To bol prvý a posledný deň v celom bielom, hneď som vyhľadal profi obchod a nakúpil si pekné moderné oblečenie.
- Čo by ste odporučili začínajúcim kuchárom?
Aby vydržali a nechceli byť na vysokej pozícii bez skúseností o "rok". Naučiť sa pokore, neustále sa zdokonaľovať a učiť sa. Prestriedať rôzne reštaurácie, vyskúšať vedenie rôznych šéfkuchárov, aby si dokázali odniesť čo najviac skúseností rôzneho druhu riadenia kuchyne a skúsenosti daného šéfkuchára. Ja som sa držal vzorca: študovať do 20-tky, medzi 20-30 tvrdo makať na sebe a svojom rozvoji a po 30-tke budovať popri zamestnaní aj vlastný biznis. Dnes môžem povedať, že som úspešný v tom, čo robím. Nie som najlepší kuchár, a to ani nechcem byť, nemám tie ambície. Prioritou mi bola slušná práca za slušné peniaze a vlastné podnikanie, a to sa mi aj podarilo. Čiže aj keď cesta bola náročná, no neľutujem tých ťažkých chvíľ, bez toho by to asi nebolo ani ono.
Ďakujeme všetkým zúčastneným šéfkuchárom, ktorí sa podelili o svoje tipy a spomienky a s ochotou sa snažia posúvať aj mladšiu generáciu vpred! Ak by ti aj napriek tomu nebolo niečo jasné, radi ti poradíme ! Stačí nám napísať na profikuchar@profikuchar.sk a pomôžeme ti na tvojej kulinárskej ceste :-)
Copyright © 2023 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved
Ak sa vám článok páči, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.