Ako sa správne starať o kuchárske nože?
Pre dobrého kuchára nôž nie je len pracovným nástrojom – je kúskom jeho duše, predĺženou rukou, kamarátom a niekedy aj láskou. :) Viete prečo? Pretože profesionálny kuchár sa musí dokázať popasovať s mnohým: občas bojovať s nefunkčnou rúrou, inokedy zápasiť s nekvalitnými kuchynskými nástrojmi a niekedy upiecť koláč na krivom plechu. No nikdy (NAOZAJ NIKDY) nedokáže kvalitne krájať či rezať s tupým nožom. Práve preto si mnohí profesionálni kuchári prinášajú do práce vlastné nože a tiež sa o ne sami starajú.
A pretože my sa staráme o profesionálnych kuchárov, pozbierali sme pre nich (TEDA PRE VÁS!) :) dobré rady o tom, ako sa o svoje nože starať tak, aby vám slúžili čo najdlhšie a aby vám práca s nimi prinášala len a len potešenie.
Čistiť, čistiť, čistiť, ...
Veľmi dôležité je nôž vždy vyčistiť hneď po použití a nenechávať ho mokrý. Umyte nôž v teplej mydlovej vode vlhkou handričkou. Následne ho nezabudnite ihneď dôkladne osušiť. Hoci je možné umývať nože aj v umývačke riadu (okrem tých s drevenou rúčkou), určite to neodporúčame! Počas umývania sa môžu čepele nožov o seba udierať a poškodiť sa. Tiež agresívne potraviny a čistiace/leštiace prostriedky môžu nože poškodiť a spôsobiť tvorbu hrdze. Zaujímavý je výrok šéfkuchára Masaharu Morimoto: „Japonskí šéfkuchári veria, že pri varení vchádzajú ich duše do ich nožov. Svoju dušu by ste predsa nevkladali do umývačky riadov!“ :)
Extra triedu tvoria nože z damaškovej ocele. Tie je potrebné po použití umyť horúcou vodou, poriadne osušiť a pravidelne potierať tenkou vrstvou oleja. Použiť môžete olivový, rastlinný, repkový alebo slnečnicový olej.
Ak má nôž drevenú rúčku, nezabúdajte sa starať aj o ňu. Pravidelné potieranie olivovým olejom zabráni jej vysušeniu a popraskaniu.
Nezabudnite na správne skladovanie
Pri skladovaní nožov je dôležité, aby zostali čepele chránené. Pri kontakte noža o nôž alebo iné povrchy môže dôjsť k poškodeniu ostria alebo otupeniu.
Pri prenášaní nožov odporúčame používať ochranu ostria, obal (brašňa na nože), puzdro alebo kuchársky kufrík – ochránite tak čepeľ noža aj seba. Pre trvalé skladovanie sú vhodné organizéry do zásuvky, magnetické lišty na stenu či drevené bloky, v ktorých sú nože chránené, no zároveň po ruke. Bloky je možné kúpiť v rôznych farbách a dizajnoch, takže štýlovo dotvárajú vzhľad celej kuchyne.
Na záver vždy prebrúsiť
K starostlivosti o nože patrí aj ich pravidelné brúsenie a ostrenie.
Rozdiel medzi brúsením a ostrením je nasledovný: Brúsenie udržiava vybrúsené ostrie a zarovnáva mikroskopické zúbky a trhlinky v čepeli, no neodstraňuje oceľ. Môžete ho vykonávať často, aj po každom použití. Ostrenie je komplexnejšie, odoberá oceľ a vytvára nový okraj, preto je vhodné vykonávať ho len raz, maximálne dvakrát za rok. Ak budete nože udržiavať v dobrom stave a pravidelne ich brúsiť, predídete nutnosti častejšie ich ostriť.
Existuje niekoľko spôsobov ako udržiavať nože ostré. Najjednoduchšie je zadovážiť si ručnú alebo elektrickú brúsku. Brúsky majú prednastavené uhly brúsenia, a preto stačí, ak nôž niekoľkokrát pretiahnete cez zárez smerom k sebe.
Ďalšou, trošku zložitejšou možnosťou, je ocieľka. Pri ostrení držíte nôž tak, aby s ocieľkou zvieral uhol 20 stupňov a prechádzate nožom po ocieľke z oboch strán.
A nakoniec pre skúsenejších „brúsičov“ sú tu brúsne kamene. Pred použitím ponoríte brúsny kameň do vody a následne prechádzate čepeľou noža plynulým pohybom po kameni z oboch strán.
Podrobnejšie informácie o brúsení nožov sa dozviete v tomto článku.
Keď si to zhrnieme, malo by to vyzerať takto: po každom použití nôž umyť, vysušiť, nabrúsiť a bezpečne uložiť. :)
Vďaka správnej starostlivosti vám vaše nože vydržia veľmi dlho v super kondícii. Oplatí sa investovať do kvalitného noža, ale aj jeho ochrany a starostlivosti. Váš nôž sa vám poďakuje dlhou životnosťou a skvelými schopnosťami. :)
Ak sa Vám článok páčil, neváhajte ho zdieľať so svojimi priateľmi.
Copyright © 2018 Profi Vision, s. r. o., All rights reserved.
Zdroj: profikuchar.sk, wusthof.com
Obrázky zdroj: wusthof.com, istockphoto.com